Tűzvédelmi szakvizsgára felkészítő képzés és vizsga a Soter-Line Oktatási központban - A 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet előírja, hogy a munkaköröket csak érvényes szakvizsgával lehet betölteni. A tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól a 45/2011. (XII. 7.) BM -rendeletben olvashat.
TŰZVÉDELMI SZAKVIZSGA:
Az elméleti vizsga minden esetben írásbeli részből áll, melyet abban az esetben követ szóbeli rész, amennyiben a vizsgázó az írásbeli vizsgán 50–89% közötti arányban adott helyes választ. Amennyiben a vizsgázó legalább 90%-os arányban helyes választ adott, nem kötelező szóbeli vizsgát tennie, a vizsga sikeresnek minősül. Amennyiben a vizsgázó 50% alatti arányban adott helyes választ, a vizsga sikertelennek minősül. A szakvizsga érvényességi ideje: 5 év
TŰZVÉDELMI SZAKVIZSGA KATEGÓRIÁK - ADATOK - JELENTKEZÉS
kedd
8
3
18 000 Ft
8 000 Ft
kedd
8
3
18 000 Ft
8 000 Ft
kedd
8
3
18 000 Ft
8 000 Ft
kedd
10
5
20 000 Ft
8 000 Ft
kedd
E:16 - GY:6
E:6 - GY:6
25 000 Ft
10 000 Ft
kedd
10
5
20 000 Ft
8 000 Ft
kedd
10
5
18 000 Ft
8 000 Ft
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
Augusztusban két hét szünetet tartunk.
Wéber-Halász Andrea • + 36 1 887 2339 • info@soterline.hu
Figyelem!
Változik a szakmai képesítés jogszabálya.
2015. március 5-én hatályba lépett az új Országos Tűzvédelmi Szabályzata (OTSZ), ezért új rendelet lép életbe.
A korábbi 10/2008 (X. 30.) ÖM rendelet, (amely a hivatásos katasztrófavédelmi szervek, a tűzoltóságok, illetve ebben a szakágazatban dolgozók szakmai képesítési követelményeiről és a szakmai képzéseiről szól), helyébe lép az új jogszabály.
Ennek eredményeképpen, a belügyminisztérium által irányított katasztrófavédelmi hatóságok és ebbe a körbe tartozó szakmai képesítés követelmények összefüggésében egy egységes szabályozási rendszer létrejötte a cél.
A tervezet szabályozási körében tartoznak:
- a hivatásos katasztrófavédelmi szervek
- a tűzvédelmi szakértők
- az önkéntes tűzoltó egyesületek szaktevékenységet ellátó tagjai
- az önkormányzati és létesítményi tűzoltóságok állománya tagjai
- a gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyek
- jogi személyeknél a katasztrófavédelem, a polgári védelem, iparbiztonsági és a tűzvédelem szakágazatokban foglalkoztatók és foglalkoztatottak
- a katasztrófa- és tűzvédelmi szakmai képesítést nyújtó oktatási intézmények oktatást, képzést, vizsgáztatást végző tagjai, illetve azok szakmai felügyeletét végző személyek képesítési követelményeit, az elismerhető képzettségeket és
mindezek képzési struktúrája
Az új OTSZ-ben már nem szerepelnek azok a képesítési, jogosultsági követelményeket, amelyek a tűzvédelem speciális területeire vonatkozóan a hatályos OTSZ még igen.
Többek között a villamos berendezések, elektrosztatikus feltöltődés elleni
védelem felülvizsgálatát végzők, illetve a villámvédelem tervezését és
felülvizsgálatát végzők képesítési követelményei. Ezen szakképesítéseknek megjelenése az új rendeletben éppen ezért szükséges.
A tervezet meghatározza azt a minimális időtartamot, amennyit a tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy foglalkoztatni kell. Az épületek tűzbiztonságáért, a szakember havonta ellenőrzi azok tűzvédelmi elfogadhatóságát.
Innentől kezdve csak tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy végezheti az alábbi tevékenységeket:
- a tűzvédelmi oktatás
- a létesítmény tűzvédelmi szabályzatának készítés
- a nukleáris létesítmény és a radioaktívhulladék-tároló területén a tűzkockázat-elemzése és tűzterhelés számítás készítése
Ezek eredményeképp növekedni fog a tűzvédelmi oktatások színvonala, valamint a tűzvédelmi szabályzat optimalizálása, tehát az állampolgárok és a munkavállalók tűzvédelmi ismeret és gyakorlata magasabb szintre kerül.
A biztonságos nukleáris építmény létesítéséhez pedig, a tűzkockázat-elemzés és a tűzterhelés számítás elkészítése létfontosságú.
További új része a tervezetnek, hogy a számítógépes szimulációs programmal létrehozott egyedileg tervezett megoldást csak tűzvédelmi szakember vagy tűzvédelmi tervező készíthet.
A TŰZVÉDELMI SZAKVIZSGÁHOZ KÖTÖTT FOGLALKOZÁSI ÁGAK ÉS MUNKAKÖRÖK
- Hegesztők és az építőipari tevékenység során nyílt lánggal járó munkát végzők
- Az „A” és „B” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyagoknak bármely időpontban 300 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű tárolását vagy 100 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű ipari vagy szolgáltatás körébe tartozó feldolgozását, technológiai felhasználását végzők.
- Éghető gáz lefejtését, töltését, kiszolgálását, továbbá autógáz kiszolgálását végzők.
- Tűzoltó-vízforrások felülvizsgálatát végzők.
KÖTELEZŐ TŰZVÉDELMI SZAKVIZSGÁVAL RENDELKEZNIE
- tűzgátló nyílászáró-szerkezetek beépítését, javítását, karbantartását végzőknek, és
- tűzállóságot növelő bevonati rendszerek alkalmazását, karbantartását végzőknek.
OKTATÁSI FORMÁK
- Normál oktatás
- Távoktatás Amennyiben már rendelkezik Tűzvédelmi szakvizsgával