Egyre többen gondolkodnak karrierváltáson. A magas fizetés, a rugalmas munkaidő, az otthonról végezhető feladatok igen vonzóak, ezért sokak álmodnak arról, hogy az informatikai közeg ágazataiban találják meg álommunkájukat.
Néhány éve fennáll a probléma, hogy óriási hiány van hazánkban (és világszerte) IT szakemberekből. A helyzet ma sem fényesebb. Egy rendkívül gyorsan fejlődő és futótűzként terjedő ágazatról beszélünk, amely igényli az újabb szakembereket, hiszen a programozók a digitalizált gazdaságunk fontos és megbecsült szereplői. Egy reprezentatív magyar kutatás szerint jelenleg jelentős számú IT szakembert hiányol a munkaerőpiac. Két éven belül ez a hiány valószínűleg a sokszorosára nő.
A Soter-Line Oktatási Központ legkeresettebb képzései az IT képzések és nem véletlenül, hiszen a képzések résztvevői viszonylag gyorsan, koncentráltan sajátíthatják el a sikeres karrierhez szükséges tudást. A gyakorlatias, pragmatikusan gondolkodó embereknek tökéletes választás lehet egy programozói vagy szoftvertesztelői képzés, hiszen az összefüggések átlátása, a logikus hozzáállás és egy erős elméleti és gyakorlati tudás nagyon jó alapot képez azok számára, akik ezen a karrierúton képzelik el a jövőjüket.
Sokan tartanak attól, hogy egy száraz, monoton szakterületen találhatják magukat szoftverfejlesztő vagy informatikus szakemberként, ám ez nem állja meg a helyét. Ez a szektor rendkívül élő, dinamikusan fejlődik, fontos a folyamatos tanulás és az önfejlesztés. A szerteágazó mivoltának köszönhetően mindenki megtalálhatja a számára szimpatikus, illeszkedő részleget (vagy egy kézenfekvő programozási nyelvet). Az sem elhanyagolandó, hogy számos cég kínál rugalmas, akár otthonról végezhető munkát és kiemelkedő fizetést.
De mi is lehet egy programozó feladata?
A programozók olyan kódokat és szkripteket írnak, módosítanak és tesztelnek, amelyek lehetővé teszik a számítógépes szoftverek és alkalmazások, telefonos applikációk megfelelő működését. A szoftverfejlesztők és mérnökök által készített terveket a számítógép segítségével követhető utasításokká alakítják.

Egy átlagos napon a programozók feladatai szerteágazóak. Például új programokhoz írnak vagy tesztelnek kódot, meglévő programokat frissítenek, informatikai biztonságon dolgozhatnak, átírhatnak programokat különböző operációs rendszerekre optimalizálva, és még sorolhatnánk. Tehát az, hogy mit csinál egy programozó az függ a szakterülettől, az alkalmazó cégtől és számos más tényező is közrejátszhat.
Mennyit kereshetek programozóként?
Egy 2022-es felmérés szerint nem meglepő módon a programozói fizetés igen magas. Egy junior java backend vagy python programozó átlagosan 25 000 forintos óradíjért dolgozik, jellemzően ugyanilyen órabért kaphat egy junior frontend fejlesztő, junior szoftvertesztelőként pedig akár 20 000 forintos óradíjra számíthatunk.

Ami a havi béreket illeti, java backend vagy python programozóként átlagosan bruttó 650-750 ezer forintot kaphatunk, junior frontend fejlesztőként az átlagos havibér bruttó 700 ezer forint, a junior tesztelők pedig havi bruttó 500-700 ezer forintot vihetünk haza.
A Hays beszámolója alapján junior szakembernek számít az, aki 0 - 3 év tapasztalattal rendelkezik. A tapasztalat tehát nagyban befolyásolhatja azt, hogy mennyit keres egy programozó.
Hogyan lehet pályakezdőként elindulni ezen a karrierúton?
A programozókat foglalkoztató cégek számára nagyon fontos a szakmai kompetencia és a gyakorlatias felkészültség. De bármilyen előképzettséggel rendelkezzen is a munkavállaló, az elvégzendő feladatok kezdetben merőben újak lehetnek, ezért szükség van egy erős alapra, amit aztán a munka során lehet kamatoztatni, tovább építeni és fejleszteni.
Ha megvan, hogy milyen karrierúton látod magad a jövőben, elkezdheted megkeresni azt az eszközt, ami hozzásegít téged az álommunka megtalálásához. Ilyen például egy alaposan felépített képzés vagy tanfolyam. Az adott képzés időtartama alatt már fel is mérheted a munkaerőpiacot. De fordítva is lehet gondolkodni, előbb felméred a keresletet és ahhoz igazítod a tanulmányaidat. A cikk írásakor (2022. december) a LinkedIn keresőjében a „frontend” keresőszóra 1,108 találat, a „backend” keresésre 584 találat, a „software tester” kifejezésre pedig 332 találat született.
Sokan abban a tévhitben élnek, hogy az IT szektor egy főleg férfiakat foglalkoztató része a munkaerőpiacnak. Ez sokáig talán így is volt és a mai napig nagyobb a férfiak aránya az informatikai területeken, de ez a tendencia a közelmúltban megváltozni látszik. Egyre több nő választja ezt az irányt.

Munkavállalóként számos szempontot körül kell járni ahhoz, hogy a leginkább megfelelő állást megtalálhassuk. Ilyen például a fizetés, munkaidő, lokáció, egyéb juttatások, fejlődési és előrelépési lehetőség. Karrierváltóként vagy kezdő munkavállalóként érdemes jól átgondolni a prioritásokat - a hosszútávú boldogulás és sikeres karrierút érdekében érdemes a szakmai fejlődést előtérbe helyezni. Bár általános tendencia, hogy a nagyobb és külföldi vállalatok jobban fizetnek, ugyanakkor egy kisebb cégnél jellemző, hogy nagyobb hangsúlyt helyeznek a személyes fejlődésre. Mindkét esetben érdemes kérdezni, kérdezni, kérdezni és mindennek alaposan utánajárni a hatékony önfejlesztés érdekében.
Kezdőként természetesen biztonságérzetet nyújt alkalmazottként dolgozni egy cégnél ugyanakkor a nagyobb szabadság és kötetlenség miatt sokan választják az egyéni vállalkozói karriert. Eleinte talán döcögősebb lehet az út, de ha valaki látja magát szabadúszóként, akkor nem szabad eltántorodni. Egy jó könyvelő, némi ügyintézés és már el is indulhatunk a kitűzött célok felé.
Hol érdemes informálódni szakmai témákban?
Az IT területe annyira gyorsan fejlődik, hogy szinte lehetetlen naprakész és aktuális könyvet/szakirodalmat vásárolni. Ezért javasolt inkább online tananyagok, cikkek segítségével informálódni. A Medium például egy nagyon jó forrás lehet, rendkívül informatív és friss cikkeket találhatunk. Vannak ingyenes és fizetős cikkek is, havi három fizetős cikk elolvasható ingyen, de a díjmentes cikkek is nagyon hasznosak lehetnek.
A Quora is tartogat rejtett kincseket, érdemes ott is elidőzni az ismerettágítás érdekében. Ha pedig magyar tartalmat szeretnénk fogyasztani, vagy esetleg segítséget kérni, akkor a Reddit is jó eszköz lehet. A r/programmingHungary subreddit például nagyon hasznos fórumfelület, ahol szinte minden kérdésünkre választ kaphatunk. Emellett szétnézhetünk a Digitális Tankönyvtár anyagai között is.
Megtaláltad az elképzeléseid?
Ha úgy érzed, hogy ez a vonal lehet a te utad, akkor ajánljuk, hogy nézd meg szakmai képzéseinket és tanfolyamainkat, hogy megtaláld a hozzád leginkább illőt, amely megmutatja az irányt az IT útvesztőjében.