2019 decemberében megjelent a módosított felnőttképzési törvény
Tisztul a kép, de még mindig sok a kérdés. A felnőttképzők helyzete megváltozott, bizonyos értelemben mozgásterük leszűkült, azonban új lehetőségek is körvonalazódnak. Új fogalmakat kell megtanulnunk és régi fogalmak új jelentését kell értelmeznünk. A részletekre, a konkrétumokra azonban még várnunk kell a végrehajtási rendelet(ek) megjelenéséig, bár a főbb irányvonalak már látszanak. A nem állami fenntartású intézmények működésükben szemléletváltásra, az új lehetőségek feltárására, korábbi képzési portfóliójuk átalakítására kényszerülnek. Az új szabályozással kialakított mesterséges környezet a felnőttképző intézmények közül kit érint előnyösebben vagy kit súlyt hátránnyal, még mindig nyitott kérdés, amely jogos izgalomban tartja a piacot. A kisebb, jellemzően egy fajta képzésre specializálódott képzők, vagy a sokszínű, OKJ-s képzéseket is felsorakoztató képzési kínálattal rendelkező vállalkozások kerülnek előnybe vagy nehezebb helyzetbe a hazai felnőttképzés piacán, azt egyelőre csak találgatják a szakemberek.
A 2022. december 31-ig tartó időszakban a szak- és felnőttképzés korábbi rendszerének egyes elemei és az új rendszer párhuzamosan futnak, együtt alkotják a nagy rendszer egészét. Korábban, aki szakmát szeretett volna tanulni, eldönthette, hogy iskolarendszerben térítésmentesen vagy iskolarendszeren kívül (felnőttképzésben), költségtérítéssel, gyorsabban, rugalmasabb időbeosztással teszi. A választás lehetősége megszűnik, azonban az új szabályozás nem az egyszerűsítést vagy a rugalmasabb, hatékonyabb rendszert kínálja alternatívaként. A kialakulóban lévő sokismeretlenes egyenlethez hasonlítható szabályozási környezet és feltételrendszer különösen megnehezíti majd a képzésre jelentkezők, a képzésben résztvevők és a képzők életét, tevékenységét, valamint az államigazgatás felelős munkatársainak precíz, szakmai munkáját.
VEGYÜK SORRA
(a teljesség igénye nélkül) azokat az információkat, melyek már biztosak:
- január 1-től az OKJ-ban szereplő 174 db alap szakképesítés megszerzésére kizárólag iskolarendszerben lesz lehetőség, azonban a 73 db részszakmát felnőttképző intézmények is oktathatják tanfolyami formában, iskolarendszeren kívül.
- Az egyik legfontosabb változás, hogy a korábbi Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakképesítéseket 2020. december 31-ig lesz lehetőségünk megszervezni és elindítani.
- Az elindított képzések lezárására és a komplex szakmai vizsga megszervezésére 2022. december 31-ig nyújt lehetőséget a vonatkozó jogszabály.
Fontos, hogy tisztázzuk, a korábban megszerzett OKJ-s bizonyítvány visszamenőleges hatállyal nem veszíti érvényét, nem veszíti el értékét!
NAGY A BIZONYTALANSÁG, SOK A KÉRDÉS
Intézményünkhöz érkező kérdések alapján úgy látjuk, hogy az érdeklődők, tanulni vágyók esetében igen nagy a bizonytalanság a változások kapcsán. Aggodalmuk egyik legjellemzőbb és jogosnak mondható felvetése, hogy az új rendszerben egy új szakképesítés megszerzésének lehetőségei és feltételei milyen módon és mértékben változnak. Mennyire húzódik el időben a képzés? Mennyire válik rugalmatlanná a rendszer? A jövőben biztosított lesz az állami intézményeknél az az andragógus szakember gárda és az elvárt piaci környezetet modellező tárgyi feltételek sokasága, amely a nagyobb, jól működő felnőttképző cégeket jellemzik? Ezekre a kérdésekre még nem tudjuk a választ. Bízunk benne, hogy a szak- és felnőttképzési rendszer átalakítása összecseng az elvárásokkal és teljesíteni fogja az egyének és a munkaerőpiac képzési igényeit.
HOGYAN TOVÁBB?
A változás a Soter-Line Kft. által hirdetett és szervezett képzések többségét jelentősen érinti. Számos népszerű és a munkaerőpiacon keresett szakma is kikerült az államilag elismert szakképesítések listájából és több, jelenleg is népszerű képzésre irányuló végzettséget 2021-től kizárólag iskolarendszerben lehet csak megszerezni. Felnőttképzésben tulajdonképpen a specializációk száma végtelen lehet, indokoltságukat a munkaerőpiac fogja meghatározni. Azonban, hogy mely képzések lesznek azok (az OKJ-ban szereplő 73 db részszakmán kívül), amelyek felnőttképzésben oktathatók és az állam által elismertek lesznek és elvégzésüket követően a résztvevő képesítő bizonyítványt szerezhet, még nem tudjuk. A végrehajtási rendeletek megjelenése, ezáltal a rendszert és a működést pontosan meghatározó részletek ez év februárra várhatók. A megjelenő jogszabályokról és a változásokról folyamatosan tájékoztatni fogjuk a felnőttképzés sorsa iránt érdeklődőket.
NE SZALASSZA EL A LEHETŐSÉGET!
A 2020-as évben még változás nélkül, a korábbi feltételek szerint vehet részt tanfolyamainkon. Csatlakozzon meghirdetett képzéseink valamelyikéhez és szerezzen OKJ-s bizonyítványt az Ön igényei szerint, rövidebb képzési idővel, választható ütemezés szerint!
Madarász Erik
oktatási igazgató
Soter-Line Oktatási Kft.